Czy tłuszcze są potrzebne w posiłkach?

Tłuszcz wciąż nie cieszy się dobrą sławą. W opinii wielu ludzi, należy go ograniczyć w diecie do minimum. Skąd takie przekonanie? Faktem jest, że tłuszcz jako jeden z makroskładników posiada największą ilość energii. W jednym gramie to 9 kilokalorii. Tymczasem węglowodany i białka mają ich zaledwie 4. Nie jest to jednak nic złego. 

Czy zatem tłuszcze są nam potrzebne w posiłkach? Produkty będące źródłem tłuszczu mają tzw. wysoką gęstość energetyczną i jeśli ich ilość nie przekracza 25-30 proc. energii całodziennej diety, to wszystko jest w najlepszym porządku. Wręcz jest to bardzo ważne, by takie ilości tłuszczu znalazły się w diecie, także Słodziaków.

Najważniejsze uregulowanie poziomu cukru we krwi

Dieta w cukrzycy ma jeden głowny cel. Jest nim uregulowanie poziomu cukru we krwi, tzw glikemii. Węglowodany zarówno złożone jak i proste, w mniejszym lub większym stopniu powodują wzrost poziomu glukozy we krwi. Ma to miejsce za każdym razem, kiedy pojawią się w posiłku. Kiedy obok np. ziemniaków (źródło węglowodanów) pojawi się produkt, będący źródłem tłuszczu, np. oliwa bądź awokado, to wzrost cukru we krwi po posiłku będzie mniejszy oraz wolniejszy. Tłuszcz, po prostu spowalnia proces trawienia oraz wchłaniania glukozy do krwi. Tym sposobem ziemniak, będący produktem o wysokim indeksie glikemicznym, staje się całkiem bezpieczny dla curzyków.

Ziemniak gotowany, suchy to 79 kcal w 100g oraz 1,7 wymienników węglowodanowych. Ten sam ziemniak z dodatkiem 2 łyżek oleju lnianego to 230 kcal 1,7 WW oraz 2 wymienniki białkowo tłuszczowe. Jak widać nawet niewielki dodatek tłuszczu do posiłku, znacząco zwiększa jago energię. Pamiętajmy jednak, że to nic złego bo jednocześnie obniża się ładunek glikemiczny posiłku. Ten makroskładnik jest bardzo potrzebny.

Węglowodany, białka, tłuszcze i błonnik

W cukrzycy najkorzystniej jest, kiedy w każdym posiłku oprócz węglowodanów, znajduje się źródło białka, tłuszczu oraz produkty będące źródłem błonnika pokarmowego. Jeśli masz ochotę na ziemniaki do obiadu, zjedz je z kawałkiem mięsa lub ryby, dorzuć dużo świeżych warzyw z dodatkiem oleju roślinnego lub pestek. Smacznego!

Anna Podgórska–Seroka, dietetyk Catering2BE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *