Ile węgli jest w kajzerce? Tabela WW

Przeliczanie węglowodanów to codzienność dzieci i rodziców Słodziaków z cukrzycą typu 1. Pomaga w tym tabela wymienników węglowodanowych tzw. WW. Taka tabela znajduje się w każdym Pakiecie Słodziaka przygotowanym przez Fundację Słodziaki. Można ją także wydrukować z naszej strony.

Przeliczanie posiłków jest codziennością dzieci z cukrzycą typu 1.

Każdy rodzic Słodziaka nie raz spotkał nie z pytaniem: po co ważysz dziecku jedzenie? Dla osób na co dzień funkcjonujących z cukrzycą to czynność bardzo oczywista. Ważenie posiłków, a właściwie węglowodanów (ziemniaków, makaronu, razu, pieczywa, owoców, ciast, lodów itd) i ich przeliczanie jest codziennością. Dzieje się tak ponieważ każda dawka insuliny tzw. doposiłkowej podawana jest właśnie pod zawartość węgli. To oznacza, że jeśli dziecko je na obiad 120 gramów gotowanych ziemniaków, kawałek pieczonego kurczaka i mizerię to insulinę podajemy pod ziemniaki. 120 gramów ziemniaków=2 WW.

Tabela WW: Bezkarnie tylko woda i ogórki – to jedzenie nie ma wymienników węglowodanowych

Bezkarnie można pić wodę, napoje zero (niezalecane), oliwki, ogórki (surowe, kiszone, małosolne)…i to właściwie wszystko.

Po jakimś czasie w pamięci opiekunów dzieci z cukrzycą typu 1. są wartości WW podstawowych produktów. Makaron – 50 gr.=1 WW; kajzerka – 60 gr. = 3 WW; jabłko – 140 gr. = 1 WW. Niektóre posiłki, choć to zdecydowanie niezalecane, można w wyjątkowych sytuacjach oceniać „na oko”. Cukrzyk z kilkuletnim doświadczeniem patrzy na talerz i wie ile WW na nim jest. jednak z takim postępowaniem trzeba bardzo uważać – szczególnie w sytuacji, gdy (np. u małych dzieci czy tez na początku choroby) zapotrzebowanie na insulinę jest bardzo niewielkie i nawet mały błąd może dużo kosztować. Zbyt dużo insuliny i za mało jedzenia może spowodować hipoglikemię. O jej objawach i o tym jak reagować piszemy TUTAJ.

Zamów Pakiet Słodziaka

Cały Pakiet Słodziaka można zamówić w sklepie Diabetyk24. Każdy Pakiet zawiera m.in. tabelę wymienników węglowodanowych. Zapraszamy do wspierania naszej Fundacji. Materiały merytoryczne znajdują się na naszej stronie i można je wydrukować.