Insulina – „płyn życia” ma już 100 lat!

Niepozorna fiolka o specyficznym zapachu – insulina. Ma już 100 lat! W tym czasie przełomowe odkrycie 30-letniego wówczas Sir Fredericka Bentinga uratowało życie milionów. Jest co świętować.

100 lat temu w maju 1921 roku Sir Frederick Benting wyizolował insulinę. Dokładnie 17 maja 1921 roku, Frederick Banting, Charles Best oraz John Macleod rozpoczęli badania na Uniwersytecie w Toronto. 

Najmłodszy noblista

Odbierając w 1923 roku Nagrodę Nobla, został najmłodszym w historii jej laureatem w dziedzinie medycyny i fizjologii. Swoim przełomowym odkryciem uratował życie milionów osób. W tym dzieci na całym świecie.

Nie bez powodu insulina nazywana jest „płynem życia”. W tej małej, niepozornej fiolce jest lek ratujący życie. Insulina jest tak samo ważna jak tlen dla wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1 i wielu z cukrzycą typu 2 oraz innymi typami cukrzycy insulinozależnej.

Co to jest cukrzyca

Jest bardzo wiele typów cukrzycy. Dwa najbardziej powszechne to typ 2 oraz typ 1. Cukrzyca to choroba XXI wieku. Z roku na rok drastycznie rośnie liczba nowych zachorowań – obecnie na całym świecie jest to blisko 400 mln osób. Prognozy mówią, że w 2035 r liczba ta może osiągnąć 600 mln

Cukrzyca wynika z zaburzeń wydzielania insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę, a dokładniej przez komórki beta trzustki. U zdrowego człowieka insulina uwalnia się do krwi przez całą dobę, w zależności od zapotrzebowania. Dzięki temu utrzymuje się odpowiednie stężenie glukozy we krwi. Zaburzenia w wydzielaniu insuliny powodują zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. To łączy wszystkie typy cukrzycy.

Autoimmunologiczny typ 1

Cukrzyca typu 1 – to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że układ odpornościowy sam niszczy komórki trzustki. Choroba ta wymaga podawania insuliny poprzez wielokrotne wkłucia w ciągu doby (przy użyciu tzw. penów) albo poprzez pompy insulinowe. Z tego względu nazywana jest insulinozależną. Dotyka zwykle dzieci i osoby młode (najczęściej do 40-stego roku życia). Zostaje z nimi na zawsze – jest choroba nieuleczalną. 

Insulina 100

By uczcić to wiekopomne wydarzenie, w maju ruszyła kampania internetowa pod nazwą „Insulina 100”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości 100-lecia odkrycia insuliny, edukowanie o insulinie pod kątem historycznym i naukowym oraz zwrócenie uwagi na nierówności w dostępie do insuliny na świecie. W ramach kampanii odbiorcy będą mogli poznać historię insuliny i ciekawostki z nią związane, posłuchać ekspertów z dziedziny diabetologii, wziąć udział w dyskusji na temat insuliny i insulinoterapii oraz stać się częścią fotograficznego projektu.

Najważniejsze daty

  • 17 maja 2021 – Inauguracja kampanii, 100 rocznica rozpoczęcia badań na Uniwersytecie w Toronto
  • 27 lipca 2021 – 100 rocznica pomyślnego wyizolowania insuliny
  • 1 listopada 2021 – Rozpoczęcie Miesiąca Świadomości Cukrzycy
  • 14 listopada 2021 – Światowy Dzień Cukrzycy, 130 rocznica urodzin Sir Fredericka Bantinga
  • 11 stycznia 2022 – Zakończenie kampanii, 100 rocznica pierwszego zastrzyku z insuliny

Więcej o kampanii znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *