Zamiast nudzić się, grać na telefonie czy komputerze dzieci przebywające w oddziale diabetologii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie mogą przepłynąć kilka kilometrów na stacjonarnym wioślarzu, poćwiczyć równowagę czy pograć w klasy. Taką możliwość daje im uruchomiony właśnie Kącik Słodziaka – miejsce przeznaczone do aktywności fizycznej pod okiem personelu medycznego, wyposażone w bezpieczne urządzenia.

Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii w Klinice Pediatrii WUM: dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska, Pielęgniarka Oddziałowa Sylwia Dybkowska, pacjenci, pracownicy Deloitte oraz Fundacji Słodziaki

Projekt realizowany został przez Fundację Słodziaki wspólnie z firmą doradczą Deloitte. Jest to działanie unikatowe na rynku. – Utworzenie miejsca do ćwiczeń bez wątpienia wpłynie prozdrowotnie i pozwoli nie tylko przyjemniej spedzić czas w szpitalu, ale przede wszystkim sprawdzić, jak organizm dziecka po zachorowaniu na cukrzycę, reaguje na wysiłek fizyczny – powiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska szefowa Oddziału Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii w Klinice Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodała, że sport pomaga metabolizować cukier, co jest kluczowe w prawidłowym prowadzeniu choroby.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Z roku na rok drastycznie rośnie liczba nowych zachorowań. Obecnie zdiagnozowanych diabetyków na całym świecie jest 382 mln – to społeczność stanowiąca trzecie państwo świata po Chinach i Indiach, przed USA. Prognozy mówią, że w 2035 r. liczba ta może osiągnąć blisko 600 mln.

Justyna Starosielec – Deloitte, Aleksandra Myczkowska-Utrata – Fundacja Słodziaki

Także w Polsce cukrzyca atakuje z każdej strony. Szacuje się, że obecnie jest u nas ponad 3 mln diabetyków. Z tej grupy około 300 tysięcy osób ma cukrzyce typu 1. (tzw. insulinozależną), z czego 17 tys. to dzieci. – Chorują dzieciaki szczupłe, aktywne sportowo, często z rodzin gdzie nikt wcześniej nie miał do czynienia z tą chorobą. – Jako Fundacji zależy nam na edukowaniu o chorobie – nie tylko tych co mają ją w rodzinie, ale także otoczenie Słodziaków. Stąd takie inicjatywy jak Pakiet Słodziaka czy Kącik Słodziaka – mówi Aleksandra Myczkowska-Utrata prezes Fundacji Słodziaki.