Wakacje na sportowo – podstawowe zasady

W wakacje dzieciaki (i dorośli czasami też…) uprawiają dużo więcej sportu – pływają, jeżdżą na rowerze, na rolkach, biegają, grają w piłkę, tenisa czy badmintona. Sport sprzyja każdemu. Zwłaszcza cukrzykom. Trzeba jednak uważać na nagłe spadki cukru (hipoglikemia) i wiedzieć, jak się zachować, gdy coś takiego przytrafia się komuś obok nas.

Sport jest równie istotny jak częste kontrolowanie glikemii i właściwe przeliczanie posiłków.

W roku szkolnym Paweł uprawia wioślarstwo. Ma bardzo intensywne treningi 2 lub czasem nawet 3 razy w tygodniu. Dodatkowo, dwa razy w tygodniu po 2 godziny gra w tenisa. Do tego jeszcze uczęszcza na programowe lekcje WF-u. Rozwija się bardzo dobrze. Jest wysoki, szczupły i wysportowany lepiej od niejednego kumpla w szkole.

Tomek choć jeszcze nie trenuje nic „profesjonalnie” to jeździ na rowerze, deskorolce, hulajnodze, a zimą – na nartach i na łyżwach. W wakacje chłopaki są jeszcze bardziej aktywni. Muszą pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie coś, co w odpowiedni sposób podniesie im cukier.

PODCZAS WYSIŁKU FIZYCZNEGO – PAMIĘTAJ!

Intensywne ćwiczenia mogą znacznie i gwałtownie obniżyć poziom cukru (hipoglikemia)! 

Co należy zrobić przed wysiłkiem fizycznym:

  • Zmierzyć poziom cukru.
  • Jeżeli wynosi poniżej 150mg% – dziecko musi coś zjeść przed rozpoczęciem ćwiczeń.
  • Jeżeli powyżej 200mg% – dziecko może ćwiczyć dopiero po podaniu korekty, powinno najpierw skontaktować się z rodzicem i podać odpowiednią dawkę insuliny.
  • Cukier 150mg% a 200mg% – dziecko może ćwiczyć. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego dziecko powinno coś zjeść, według wcześniejszych wskazówek rodziców.

Każde dziecko indywidualnie reaguje na wysiłek fizyczny. Dlatego powinno pamiętać o mierzeniu poziomu cukru. Czasem spada on już po pół godzinie ćwiczeń do poziomu wymagającego reakcji, czyli 70 mg%. Wówczas koniecznie musi zjeść coś, co szybko podniesie mu poziom glukozy. Szczególnie jeśli dalej chce kontynuować ćwiczenia. Na poziom glukozy trzeba zwracać szczególną uwagę nie tylko w czasie wysiłku fizycznego i zaraz po nim, ale też kilka godzin później.

Podczas ćwiczeń i wysiłku fizycznego dziecko musi mieć zawsze przy sobie płynną glukozę, dextrozę, sok lub cukier! Musi mieć możliwość: zmierzenia cukru, zjedzenia posiłku i skontaktowania się z rodzicem.

Materiał przygotowany we współpracy z dr n. med. Martą Wysocką-Mincewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *