Świąteczne słodkości dla diabetyków

Czas świąt nie musi oznaczać rezygnacji z tradycyjnych słodkości.  Przy zachowaniu kilku zasad Wigilia i święta cukrzyka mogą być przyjemne i mieć nieco słodki smak. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Pod lupę bierzemy sernik i makowiec.

Jednym z podstawowych zaleceń żywieniowych dla pacjentów z cukrzycą jest ograniczenie do minimum spożycia łatwo przyswajalnych węglowodanów prostych takich jak glukoza, fruktoza czy też dwucukru – sacharozy (popularnego cukru stołowego). Dlatego warto jest zwrócić uwagę na wigilijne i świąteczne słodkości i wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Trzeba zadbać o odpowiedni rodzaj wypieku, a także o jego umiarkowaną ilość.

Sernik wygrywa z makowcem

U pacjentów z dobrze wyrównaną cukrzycą typu 1, można pozwolić sobie na spożycie rozsądnych ilości tradycyjnego ciasta. Natomiast należy odpowiednio oszacować ilość węglowodanów w spożywanej porcji. Zawartość tłuszczu także ma znaczenie, ponieważ posiłki bogate w węglowodany i tłuszcze mogą spowodować hiperglikemię w opóźnionym czasie, nawet po kilku godzinach od spożycia produktu. 

Poniżej porównanie dwóch tradycyjnych wypieków, pod względem wartości energetycznej, zawartości węglowodanów, białka, tłuszczu oraz WW i WBT (w 100g produktu).

Rodzaj ciastaKcalwęglowodanybiałkoTłuszczWWWBT
Strucla z makiem36151,28,315,55,11,5
Sernik wiedeński25423,911,612,42,31,5


Jak widać wybór ma znaczenie. Sernik jest zdecydowanie korzystniejszy pod względem zawartości węglowodanów, a także pod względem kaloryczności.

Co zamiast cukru

Kiedy przygotowujemy wigilijne i świąteczne słodkości samodzielnie dobrą alternatywą może być także wybór innego słodzidła.  Zamiast tradycyjnego cukru można użyć ksylitolu lub erytrytolu. Ich indeks glikemiczny jest znacznie niższy (ksylitol IG=7, ERYTRYTOL IG=0), co oznacza, że po spożyciu wzrost glikemii nie następuje tak gwałtownie, jak przy wariancie z tradycyjnym cukrem.

Trzeba pamiętać o ruchu, który ma pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową. Rodzinny spacer zadba nie tylko o zdrowie, ale i o to, co w święta najważniejsze – wspólnie spędzony czas i cudowną atmosferę.
Aleksandra Bąk, dietetyk Catering2be

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *