Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi u dzieci?

Prawidłowy poziom cukru we krwi u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wynosi na czczo od 70 do 99 mg/dl. Każde odchylenie od normy wymaga ponownej kontroli i konsultacji z lekarzem. 

Norma cukru we krwi u dzieci jest identyczna jak u dorosłych. Nawet u niemowląt prawidłowy cukier to 70-99 mg/dl (choć coraz częściej ta dolna granica wynosi nawet 55 mg/dl). Trzeba o tym pamiętać i kontrolować przy każdej nadarzającej się okazji poziom cukru we krwi. Odchylenia od normy mogą oznaczać poważne problemy zdrowotne.

Prawidłowy poziom cukru u dzieci – jaka jest norma?

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? U zdrowego człowieka na czczo, co najmniej 8 godzin po posiłku to od 70 do 99 mg/dl. Jeśli mierzymy cukier o dowolnej porze dnia, po jedzeniu czy wypiciu czegoś słodkiego (tzw. glikemia przygodna), to jego poziom może być o wiele wyższy, ale nie powinien przekroczyć 200 mg/dl. 

Generalnie poziom cukru we krwi u dziecka podobnie jak u osoby dorosłej zależy od bardzo wielu elementów. M.in. aktywności fizycznej, spożywanych pokarmów, pogody, pory dnia. Zdarza się, że jeśli robimy pomiar cukru we krwi na czczo rano, ale wieczorem jedliśmy późno bardzo obfity, tłusty i słodki posiłek, to może to spowodować znaczący wzrost poziomu cukru. Dlatego za każdym razem, jeśli pomiar cukru we krwi w jakikolwiek sposób odbiega od normy warto powtórzyć badanie. 

Jaki poziom cukru u dziecka powinien być po jedzeniu?

Normy poziomu glikemii obowiązują wszystkich, niezależnie od wieku. Istotny jest moment pomiaru cukru. Trzeba pamiętać, że spożywane posiłki czy intensywne ćwiczenia fizyczne mogą znacząco go podwyższać lub obniżać:

  • Glikemia przygodna – oznaczona w próbce krwi pobranej o dowolnej porze dnia, niezależnie od pory ostatnio spożytego posiłku nie więcej niż 200 mg/dl. W przypadku gdy poziom cukru jest wyższy i towarzyszą temu objawy charakterystyczne dla hiperglikemii, takie jak: wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie – najprawdopodobniej jest cukrzyca.
  • Glikemia na czczo – oznaczona w próbce krwi pobranej 8 -14 godzin od ostatniego posiłku – wynosi prawidłowo 70-99 mg/dl. Gdy wynik jest wyższy i wynosi od 100 do 125 mg/dl, oznacza to nieprawidłową glikemię i trzeba koniecznie powtórzyć badanie. Przy cukrze na czczo powyżej 126 mg/dl mówimy o cukrzycy.
  • Glikemia w 120 minucie doustnego testu tolerancji glukozy – powinna być niższa od 140 mg/dl. O nieprawidłowym wyniku mówimy przy poziomie 140 – 199 mg/dl, a o cukrzycy, gdy wynik jest powyżej 200 mg/dl.

Jaki jest niebezpieczny poziom cukru u dziecka?

Każde odstępstwo od normy, może oznaczać, że w organizmie dzieje się coś złego. Jeśli sprawdzamy cukier dziecku rano, przed pierwszym posiłkiem i pomiar wynosi np. 250 mg/dl to natychmiast trzeba zareagować i udać się do lekarza. Prawidłowy poziom cukru we krwi to 70-99 mg/dl i dlatego jeśli jest on tak znacząco wyższy, to jest sygnał, że coś się dzieje. Jeśli do tego dochodzą inne objawy – bardzo duże pragnienie dziecka, częste oddawanie moczu, chudnięcie – to może być sygnał o pojawieniu się cukrzycy typu 1. Jakie są objawy cukrzycy u dzieci piszemy TUTAJ.

Równie niebezpieczny jest zbyt niski poziom cukru, czyli poniżej 70 mg/dl. Jest szereg chorób związanych z hipoglikemią. Np. hipoglikemia reaktywna, czyli niedocukrzenie. Hipoglikemię reaktywną, nazywa się także hipoglikemią po posiłkową. Diagnozuje się ją często również u osób, które nie chorują na cukrzycę. Charakterystyczną jej cechą jest spadek cukru 2-3 godziny po posiłku. 

W dzisiejszych czasach każdy powinien regularnie, co najmniej raz w roku, sprawdzać glikemię na czczo. Pomimo rosnącej lawinowo liczby diabetyków nadal bardzo rzadko wiemy, jaki jest prawidłowy poziom cukru. 

Najważniejsze informacje o cukrzycy do DRUKU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *