Fundacja Słodziaki wspiera młodych cukrzyków

Zobacz artykuł w prnews.pl ››

2017-05-10, 07:24

W Polsce około 300 tysięcy osób ma cukrzycę typu 1. W ciągu 5 lat wzrost zachorowań wśród dzieci i młodzieży do 18. roku życia wyniósł blisko 50%. Aby ułatwić młodym cukrzykom życie w nowej, trudnej rzeczywistości, podpowiadać sprawdzone na co dzień działania, a także wspierać ich oraz rodziców praktyczną wiedzą w najtrudniejszym momencie, tuż po zachorowaniu, powstały „Słodziaki – Fundacja dla dzieci z cukrzycą”. 

 

 

– Analizowaliśmy siedem szpitalnych oddziałów diabetologicznych w 6 miastach – Warszawie, Olsztynie, Białymstoku, Kielcach, Lublinie i Rzeszowie – w czasie 5 lat liczba tzw. „nowych zachorowań” wśród Polaków do 18 roku życia wyniosła 2,25 tys. Oznacza to, że rocznie przybywa blisko 500 młodych cukrzyków, co daje wzrost o niemal 50% – podkreśla dr n. med. Marta Wysocka-Mincewicz, przewodnicząca Rady Fundacji Słodziaki.

U młodych ludzi najczęściej choroba pojawia się między 12 a 14 rokiem życia. Chorują jednak też i młodsi – przedszkolaki, a czasem nawet bardzo małe dzieci.

Nieznane jest źródło cukrzycy typu 1. Często pojawia się w rodzinach, gdzie na cukrzycę nikt nie choruje, dzieci są zdrowo odżywiane, szczupłe i wysportowane. Choroba wkraczając w życie dzieci i ich rodzin początkowo „terroryzuje” i zagarnia praktycznie wszystko. – Chcemy ułatwiać życie małym Słodziakom i ich rodzicom, dzieląc się m.in. naszymi doświadczeniami oraz wspierając praktyczną wiedzą i potrzebnymi w codziennym życiu materiałami – mówi Aleksandra Myczkowska-Utrata prezes Zarządu Słodziaków.

Na stronie https://fundacjaslodziaki.plbędzie można znaleźć materiały przygotowywane przez praktyków, czyli rodziców oraz przydatne informacje np. dla przedszkolanek i nauczycieli. – Z własnego doświadczenia wiemy, jak trudny jest moment pojawienia się cukrzycy w życiu dziecka. Gąszcz informacji w sieci jest dla znajdujących się w szoku rodziców często trudny do przebrnięcia i zrozumienia. Wiedza zdobyta podczas szkoleń w szpitalu przytłacza, a życie przecież toczy się dalej – dziecko wraca do przedszkola/szkoły, chce zjeść coś mniej typowego, a tu zwykły schabowy, czy kawałek domowego sernika to wyzwanie – wylicza Aleksandra Myczkowska-Utrata.

 

Fundacja Słodziaki ma wiele planów, o których można przeczytać na https://fundacjaslodziaki.pl. Współpracuje już i wspiera Oddział Diabetologii i Endokrynologii Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka. – Mamy nadzieję, rozwinąć naszą współpracę także z innymi szpitalami – mówi Myczkowska-Utrata.

 

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o Fundacji Słodziaki – współpracy z nami i wspierania nas.

 

a.myczkowska@fundacjaslodziaki.pl

https://fundacjaslodziaki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *