Słodziak zaczyna rok szkolny

Pierwszy dzień w przedszkolu czy w szkole dla każdego Słodziaka i jego rodziców to duże wyzwanie. Trzeba przede wszystkim zadbać o wiedzę otoczenia na temat cukrzycy typu 1 i sposobów radzenia sobie z tą chorobą.

Najlepiej jak opiekunowie/nauczyciele mogą uczestniczyć w specjalnie dedykowanemu tej tematyce szkoleniu. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, sami rodzice mogą bardzo dużo zrobić, aby zapewnić dziecku bezpieczny i komfortowy pobyt poza domem. Poniżej lista sugerowanych działań:

  1. Umów się na spotkanie z opiekunem/nauczycielem najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego lub na samym początku września
  2. Opowiedz czym jest cukrzyca i z jakimi obowiązkami dla dziecka się wiąże
  3. Wyjaśnij, jak dziecko mierzy sobie cukier, jak często powinno to robić
  4. Ustal czy dziecko może mieć odważane posiłki w przedszkolu/szkole. Wystarczy, że otrzymasz na każdy tydzień jadłospis i zapiszesz na nim ile gramów czego powinno być nałożone na talerz. Dla młodszych dzieci konieczne jest także przeliczenie przez rodzica WW (wymienników węglowodanowych). To tylko dobra wola kuchni aby pomóc Ci ogarnąć temat posiłków. Niestety różnie z tym bywa…
  5. Poinstruuj nauczyciela czym jest pompa insulinowa, co robi i w jakich sytuacjach dziecko jej używa.
  6. W przedszkolu – obsługa pompy wymaga szerszego szkolenia.
  7. Zanieś do szkoły glucagon – zostaw lek w kilku miejscach (pilęgniarka, wychowawca, świetlica). 
  8. Jako pomoc możesz wykorzystać spisane podstawowe informacje o cukrzycy dla opiekunów i nauczycieli. Tutaj znajdziesz plik do druku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *