Rogal Świętomarciński – kaloryczny przysmak

Lubicie rogale Świętomarcińskie? Biały mak, bakalie, orzechy i to nietypowe ciasto…i średnio 10-12 wymienników węglowodanowych (ok. 1000 kcal) w jednej sztuce. Rogal Świętomarciński to potocznie mówiąc bomba kaloryczna.

Przeciętny rogal Świętomarciński z piekarni bądź cukierni waży ok. 200-250 gramów. Zawiera 100-120 gramów węglowodanów, czyli 10-12 wymienników węglowodanowych (WW). To oznacza, że jedna sztuka klasycznego rogala ponad dwukrotnie przewyższa przeciętny obiad. Zjedzenie 240 gramów ugotowanych ziemniaków czy też 200 gramów białego ryżu to 4 wymienniki węglowodanowe. A taka porcja to potężny dodatek skrobiowy do obiadu dorosłego mężczyzny. Dlatego warto pamiętać o zawartości kalorycznej rogali i jeść je w odpowiednim czasie – na przykład przed spacerem lub wycieczka rowerową. Dla osób na diecie rogale nie są zalecane.

Rogal Świętomarciński tradycyjnie wypiekany był w Poznaniu na Dzień Świętego Marcina – stąd pochodzi jego nazwa. Ten dzień wypada 11 listopada, dlatego pokrywa się z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. 

Specjał jest certyfikowany – stąd w wielu miejscach, gdzie trafiają rogale z piekarni, które certyfikatu nie posiadają można kupić po prostu rogale z białym makiem z ciasta półfrancuskiego. Nadal kaloryczność pozostaje jednak bardzo podobna. 

Rogal Świętomarciński – wartości na 100 g gotowego wyrobu:

Energia: 485 kcal 
Białko: 8,7 g
Tłuszcz: 27,6 g
Węglowodany: 53,2 g
Błonnik: 3,6 g

Źródło: ile waży.pl; Putka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *