Nadszedł czas szkolnych wycieczek, za moment wakacje. Każdy rodzić dziecka z cukrzycą typu 1 musi szczególnie zadbać o to, aby opiekunowie i najbliższe otoczenie mieli niezbędną wiedzę o chorobie. Zachęcam także Ciebie – przeczytaj artykuł, zapoznaj się z podstawowymi informacjami o cukrzycy – możesz przecież, w skrajnej sytuacji, uratować komuś życie.
Ponieważ dzieci z cukrzycą z roku na rok przybywa, wiedza na temat choroby powinna być coraz powszechniejsza, po to aby Słodziaki nie musiały zostawać w domu podczas szkolnej wycieczki i mogły spędzać wakacje na wymarzonych koloniach i obozach.
Jako rodzice chłopców z cukrzycą typu 1, nie zalecamy samodzielnych wyjazdów z nocowaniem, do momentu aż dziecko potrafi sprawnie „ogarnąć siebie” – zmienić wkłucie czy sensor, zważyć i przeliczyć posiłek, podać sobie właściwą dawkę insuliny i oczywiście odpowiednio często kontrolować cukier.
Wiemy jednak, że wolność to najwyższa wartość i sami właśnie po raz pierwszy wypuszczamy naszego nastolatka z klasą i nauczycielami na kilkudniową wycieczkę szkolną. Jako nastolatek sam doskonale potrafi zmienić sobie wkłucie od pompy insulinowej czy sensor Libre. Bez problemu waży i przelicza posiłki, mierzy się także w miarę regularnie. Pozostają oczywiśącie noce – tu z pomocą przychodzą różne urządzenia monitorujące i oczywiście niezastąpieni kumple.
Warto aby najbliżsi przyjaciele Słodziaków wiedzieli jak reagować w nietypowej sytuacji, mieli do rodziców numery telefonów i potrafili, w razie potrzeby, wstrzyknąć ratujący życie GlucaGen (glucagon). O tym, jak rozpoznać cukrzycę piszemy TUTAJ.
Co trzeba wiedzieć, gdy w klasie mamy koleżankę/kolegę z cukrzycą typu 1:
Cukrzyca typu 1 u dzieci to choroba związana z brakiem insuliny. Insulina musi być podawana z zewnątrz.
- Podanainsulinaobniżapoziom cukru we krwi (glikemię).
- Posiłek czy słodki napój (np. sok) podwyższapoziom cukru.
- Cukier mierzymy glukometrem lub za pomocą sensora. Prawidłowy(bezpieczny) poziom: 80-140 mg/dl.
- Hipoglikemię (niski poziom cukru) rozpoznajemy przy glikemii poniżej 70 mg/dl.
Stan zagrożenia wymagający reakcji to zbyt niski poziom cukru. Najczęstsze objawy, które mogą towarzyszyć zbyt niskiemu poziomowi cukru to:
- Bladość, zimne poty/nadmierna potliwość, drżenie rąk, osłabienie.
- Nietypowe zachowanie: zmiana zachowania, niepokój, brak zdolności jasnego myślenia, niewytłumaczalny smutek, agresja, niestosowna wesołkowatość, problemy z mową.
- Ból głowy, głód, zawroty głowy, szerokie źrenice.
- Później następuje utrata przytomności, drgawki, stan zagrożenia życia.
Każde dziecko ma swoje indywidualne objawy zbyt niskiego poziomu cukru – należy dowiedzieć się, jakie objawy ma dane dziecko. Prawie zawsze potrafi je rozpoznać i zgłosić.
Co należy robić, gdy dziecko czuje, że ma niski cukier:
- Jeżeli dziecko zgłosi na lekcji złe samopoczucie, nie wolno czekać do jej zakończenia, ani wysłać dziecka samego do pielęgniarki.
- Powinno usiąść, nie przemieszczać się – nie wolno zostawiać dziecka samego.
- Zmierzyćpoziom cukru glukometrem (jeżeli nie ma przy sobie glukometru – to należy zareagować tak, jakby miało niski poziom cukru).
- W przypadku cukru poniżej 70 mg/dl dziecko powinno zjeść 2 kostki dextrozy, wypić 1 torebkę płynnej glukozy. Cukier podniesie też 100 ml soku, woda z cukrem – 2 łyżeczki na pół szklanki lub cukierek typu: fresh&fruits, krówka lub 2 cukierki nimm2 –ale nie jest to zalecane.
- Zmierzyć kontrolnie poziom cukrupo 15 minutach. Jeśli nadal jest niski, po raz drugi należy dziecku podać węglowodany proste.
- Przy cukrze 60-70 mg/dl można przyspieszyć posiłek lub podać kostkę dextrozy, pół opakowania płynnej glukozy. Po opanowaniu niedocukrzenia warto wykonać telefondo rodzica.
Co należy robić w przypadku utraty przytomności:
- Bezwzględniewstrzyknąć glukagon – podajemy w którykolwiek duży mięsień uda lub w pośladek – lek znajduje się u pielęgniarki (powinien także być w świetlicy i ewentualnie tam, gdzie dziecko spędza dużo czasu i jest łatwy dostęp do leku).
- Ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, bo lek może wywołać mdłości i wymioty.
- Zadzwonić po pogotowie – 112– oraz do rodzica.
- Zmierzyć poziom cukru glukometrem.
- Po wybudzeniu dziecka podać glukozę lub dextrozę.
- Nie wolno podawać nic doustnie, bo dziecko mogłoby się zachłysnąć.
Hiperglikemia – to podwyższony poziom cukru, ponad 160 mg/dl – nie stanowi zagrożenia życia, wymaga reakcji najczęściej powyżej 200 mg/dl, po kontakcie dziecka z rodzicem.
Wysiłek fizyczny jest bardzo ważny, ale intensywne ćwiczenia mogą znacznie obniżyć poziom cukru, dlatego należy:
- Zmierzyć poziom cukru przed ćwieczeniami.
- Jeżeli poniżej 70 mg/dl – postępujemy jak w hipoglikemii, nie wolno ćwiczyć.
- Jeżeli poniżej 150 mg/dl – dziecko powinno zjeść przed ćwiczeniami – wg zaleceń rodziców.
- Cukier 150-220 mg/dl – dziecko może ćwiczyć.
- Jeżeli cukier jest wyższy niż 220 mg/dl – dziecko może ćwiczyć dopiero po podaniu kor ekty (dodatkowej insuliny), według uzgodnienia z rodzicem.
- Jeżeli cukier jest wyższy niż 270 mg/dl – dziecko musi zrobić korektę wg zaleceń. Gdy wysoka glikemia się utrzymuje, może być konieczne np. sprawdzenie ketonów we krwi przez rodziców. Nie wolno ćwiczyć, gdy ketony są dodatnie.
- Gdy wysiłek jest intensywny i długotrwały dziecko powinno zmierzyć się w trakcie oraz coś zjeść, według wcześniejszych wskazówek rodziców.
Każde dziecko indywidualnie reaguje na wysiłek fizyczny – bywają sytuacje (szczególnie wysiłek beztlenowy np. ćwiczenia na siłowni), gdy cukier rośnie.
Dziecko musi zawsze mieć przy sobie płynną glukozę, dextrozę, ewentualniesok lub cukier! Musi mieć możliwość: zmierzenia cukru, zjedzenia posiłku i skontaktowania się z rodzicem.
Konieczne jest przede wszystkim poinformowanie i edukacja osoby dorosłej będącej opiekunem na wycieczce oraz zapakowanie każdego niezbędnego sprzętu.
Warto też przypomnieć o pilnowaniu diety, tak aby ryzyko skoków glukozy było jak najmniejsze https://cukrzyca.pl/wakacje-z-cukrzyca/