Rozpoznanie wielu chorób u dzieci jest znacznie trudniejsze niż u dorosłych. Tak też jest z cukrzycą. Tym bardziej trudno domyślić się, co dolega dziecku, jeśli występują u niego nietypowe objawy cukrzycy. Przecież senność, rozdrażnienie, wymioty, osłabienie czy też częste oddawanie moczu mogą świadczyć o bardzo różnych problemach i przypadłościach.
Początki cukrzycy często są bardzo trudne do rozpoznania. Nawet podczas wizyty u lekarza, gdy rodzic zgłasza, że dziecko chudnie, jest rozdrażnione, ma trudności w koncentracji nie zawsze pada propozycja zrobienia podstawowych badań krwi. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie pobierać krew i oddawać mocz do badania. Dzięki temu można szybko reagować i zapobiec drastycznemu przebiegowi niejednej choroby. Zwłaszcza, że nietypowe objawy cukrzycy często są bardzo mylące.
Jakie są objawy cukrzycy typu 1. u dzieci?
Warto poznać objawy cukrzycy typu 1 – wiedzieć i być czujnym, gdy coś niepokojącego zaczyna się dziać z dzieckiem. Poniżej lista objawów – jeśli cokolwiek z poniższego katalogu zaczyna nas niepokoić, trzeba jak najszybciej sprawdzić poziom cukru we krwi.
Najczęstsze objawy cukrzycy typu 1. to:
- Wzmożone pragnienie;
- Częste oddawanie moczu, moczenie nocne;
- Ubytek masy ciała, nawet przy zwiększonym apetycie;
- Zapalenie skóry okolicy sromu, a u chłopców pod napletkiem, u małych dzieci nasilone zapalenie pieluszkowe;
- Narastające osłabienie/zmęczenie, senność;
- Zapach acetonu z ust (stan zaawansowany);
- Zaburzenia ostrości widzenia (reakcja na wysoki cukier).
Nietypowe objawy cukrzycy u dzieci – czym się charakteryzują?
Przy cukrzycy, podobnie jak w przypadku innych chorób, jesteśmy zwykle wyczuleni na objawy, o których najwięcej wiemy i najczęściej słyszymy. Najpopularniejszą w społeczeństwie jest cukrzyca typu 2. Najczęściej chorują na nią osoby w średnim wieku i starsze, otyłe, mało aktywne. Takie, które prowadzą siedzący tryb życia, źle się odżywiają – tłusto i nieregularnie. Dlatego powszechnie słysząc o chorobie o nazwie cukrzyca kojarzymy ją z dorosłymi. Rzadko lub w praktyce w ogóle z dziećmi.
Z tego powodu tak łatwo przeoczyć symptomy cukrzycy u dziecka. Zwłaszcza, że wcale nie musi być ono otyłe lub nawet „przy kości”.
Poniżej jest lista nietypowych objawów cukrzycy:
- Początkowo krótko zwiększone łaknienie, potem brak apetytu, co nasila ubytek masy ciała;
- Zaczerwieniona twarz, ciemno-czerwone wargi – w stanie zaawansowanym – wiąże się z nasilonym odwodnieniem;
- Wolniejsze gojenie się ran – częściej w cukrzycy typu 2, gdyż wymaga dłuższego okresu rozwoju;
- Zapalenie zewnętrznych narządów moczowo-płciowych, wydzielina często grzybicza, biała, obfita;
- Przyspieszony i pogłębiony oddech – stan zaawansowany wiąże się z zakwaszeniem organizmu;
- Zapalenie gardła – czerwone, czasem z białawym nalotem, język obłożony, tzw. pseudoangina diabetica (w odróżnieniu od anginy jest bez gorączki);
- Bóle brzucha, nudności i wymioty, twardy brzuch – objawy zaawansowanego stadium kwasicy ketonowej;
- Kurcze mięśniowe – przy dłuższym okresie rozwoju, występują przy większych zaburzeniach jonowych;
- Utrata przytomności/śpiączka cukrzycowa – bardzo zaawansowane stadium.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy rzadkich objawach cukrzycy?
U mniejszych dzieci w pierwszym okresie zachorowania bardzo często występuję rozdrażnienie i w pewnym sensie „zmiana” charakteru. To symptomy bardzo mylące dla rodziców. Przecież dzieci się zmieniają, rosną, dojrzewają, hormony szaleją i często właśnie na karb rozwoju kładziemy sygnały organizmu, że coś jest nie tak. Dlatego jeśli dziecko było spokojne i radosne, i nagle, bez istotnego powodu (np. problemów w rodzinie, w przedszkolu czy szkole) zaczyna zachowywać się nadpobudliwie i „nieswojo” warto zrobić szybkie badanie glukometrem i sprawdzić poziom cukru we krwi.
Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo to 70-99 mg/dl. Więcej o tym jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi.
Podobnie jest ze zmianami skórnymi. Szczególnie u alergików są one dość częste. Dlatego jeśli zaczynają nas niepokoić zmiany na skórze, trudno gojące się ranki czy pojawienie się grzybicy też dobrze jest zbadać cukier.
Trzeba pamiętać, że cukrzyca to choroba autoimmunologiczna. Niestety choroby autoimmunologiczne lubią pojawiać się parami. Często najpierw jest celiakia, a potem dochodzi cukrzyca. Czy też do cukrzycy dołącza bielactwo. Dlatego profilaktyka, regularne badania ogólne, morfologia i badanie moczu są tak ważne w życiu dzieci.
Najważniejsze informacje o cukrzycy do DRUKU.